Rozpoczynający się rok szkolny to okres sporych wydatków dla rodziców nie tylko na książki, ale także sprzęt, który w dzisiejszych czasach jest niemalże niezbędny do funkcjonowania. Ponadto ze względu na utrudnienia związane z pandemią opcją, którą trzeba brać pod uwagę stała się nauka zdalna, która wymusza na uczniach fakt posiadania własnego sprzętu typu komputer czy laptop z dostępem do internetu.

Nauka zdalna a dobór sprzętu komputerowego

Powszechnie wiadomo, że komputery służą nie tylko do pracy i nauki, ale także do spędzania czasu wolnego na rozrywce. Należy jednak dopasowywać wyposażenie sprzętu na podstawie preferencji użytkownika, jego wieku oraz przeznaczenia komputera. W przypadku perspektywy pracy zdalnej należy wybierać urządzenia, które będą posiadać stabilny dostęp do internetu, ponieważ bez tego nauka zdalna nie będzie możliwa.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wielkość oraz mobilność urządzenia. Często może zdarzyć się, że uczeń będzie potrzebować bardziej mobilnego komputera – wtedy należy wybrać laptopa bądź notebooka. 

Jaki komputer kupić dla ucznia?

Podczas doboru sprzętu komputerowego dla ucznia trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość karty sieciowej oraz wielkość matrycy. Matryca jaka powinna znaleźć się w laptopie dla ucznia powinna mieć nie mniej niż 15 cali. Na takiej wielkości laptopie można już wygodnie pracować. Dodatkowo warto wybierać urządzenia, które wyposażone są w dedykowaną kartę sieciową zapewniającą szybki i bezawaryjny dostęp do internetu.

Aby chronić dzieci przed zagrożeniami występującymi w sieci komputerowej, pamiętajmy żeby instalować oprogramowanie chroniące przed wirusami oraz blokujące niebezpieczne treści dla naszych dzieci. Zwracajmy uwagę na zagrożenia, które mogą okazać się destrukcyjne dla młodego człowieka. Z tego względu montaż programów zabezpieczających wydaje się niezbędna oraz bardzo rozsądna.

komputer dla ucznia

Dodatkowe wyposażenie sprzętu komputerowego – co wybrać?

Dobierając wyposażenie sprzętu dla ucznia warto także pomyśleć o dobrej jakościowo myszce komputerowej. Najlepiej jeśli będzie ona ergonomiczna oraz wykonana w technice opartej na laserze. Pozwoli to na długotrwałą pracę bez zbędnego zmęczenia ręki przy wielu godzinach nauki. Dodatkowo dobrym posunięciem jest zakup podkładki pod mysz oraz ewentualnej podkładki chłodzącej dla laptopa, który będzie pracować przez co najmniej kilka godzin dziennie bez przerwy.

Biorąc pod uwagę fakt, że sprzęt będzie wykorzystywany do nauki warto zaopatrzyć ucznia także w niewielką drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne, które pozwoli także skanować wykonane zadania i przesłać je bezpośrednio do nauczyciela. Ułatwi to pracę nie tylko uczniom, ale i rodzicom i nauczycielom.

Ważny jest też aspekt związany z ergonomią pracy. Odpowiednie biurko oraz fotel przystosowany do wielogodzinnej pracy są równie ważne, jak dobry sprzęt komputerowy.

Dobór sprzętu a firmy komputerowe

Jeżeli nie posiadamy wiedzy na temat nowych technologii oraz tego, jaki sprzęt warto wybrać, należy zdecydować się na pomoc pracowników sklepu komputerowego, którzy posiadają kompleksową wiedzę w zakresie doboru laptopów oraz akcesoriów komputerowych w oparciu o określenie preferencji klienta. Należy jednak pamiętać, aby dokonywać zakupu sprzętu tylko renomowanych marek i ze sprawdzonych miejsc, które udzielają gwarancji na zakupione produkty. Dodatkowo sklepu komputerowe cieszące się dobrą renomą dają możliwość także preinstalowania systemu operacyjnego oraz oprogramowania do zarządzania bezpieczeństwem sprzętu i ochroną przed niewłaściwymi treściami w internecie.