Od roku 2010, kiedy firma Apple zaprezentowała do sprzedaży swojego iPada popularność tabletów rosła. Urządzenie to stało się popularnym, a przede wszystkim modnym gadżetem. Sytuacja uległa zmianie po kilku latach od pojawienia się na rynku tego rodzaju sprzętu. Sprzedaż tabletów systematycznie spadała z powodu zmniejszającego się popytu. Zainteresowanie klientów innymi produktami spowodowało drastyczne ograniczenie sprzedaży tabletów.

Tablet a laptop – podstawowe i nieoczywiste różnice

Laptop jest rodzajem osobistego komputera. W przeciwieństwie do tabletów i smartfonów laptop jest urządzeniem nieco większym, które także w pewnym sensie jest przenośnym komputerem. W laptopie nie ma dotykowego ekranu – choć oczywiście rynek wypełnia tę niszę, tworząc laptopy z dotykowym ekranem. Dodatkowo jest wyposażony w klawiaturę, która umożliwi pisanie dłuższych tekstów, a także panel dotykowy. W urządzeniu jest dostępny podstawowy system operacyjny. Ekran nieco większy niż w tablecie i smartfonie mieści się w przedziale od 10 do 17,3 cala. Laptop jest urządzeniem umożliwiającym profesjonalna pracę, ale za pomocą urządzenia nie można obsługiwać sieci telefonii komórkowej. Wyposażony jest w ładowarkę typową dla laptopów. 

Tablet jest urządzeniem łączącym funkcje komputera i smartfona. Różnice między tabletem a komputerem i smartfonem powodują, że cieszy się on zmienną popularnością. Polegają one na tym, że tablet posiada w przeciwieństwie do laptopa dotykowy ekran, tylko niektóre modele umożliwiają podłączenie klawiatury i myszki. W tabletach dostępne są do wyboru jedne z trzech systemów operacyjnych takich jak Android, iOS oraz Windows, wyposażony jest w nieco mniejszy ekran w przedziale od 7 do 12 cali. W tablecie użytkownik ma możliwość podłączenia stylusa, włożenia do wbudowanego modemu karty SIM, a także naładowania urządzenia również ładowarka samochodową. Tablet łączy w sobie cechy zarówno laptopa jak i telefonu. Posiada takie funkcje jak: robienie zdjęć, korzystanie z różnych aplikacji, wykonywanie połączeń. Użytkownik przeżywający przed zakupem urządzenia dylemat “laptop czy tablet”, powinien się zastanowić, do czego będzie taki sprzęt wykorzystywał i jakie w tym względzie ma preferencje. 

Jakie są różnice między tabletem a telefonem?

Tablet posiada większy ekran niż telefon, co sprawia, że jest mniej dyskretny. Użytkownik ma możliwość skorzystania z rysika, co zdecydowania ułatwia obsługę. Jego wymiary dają możliwość oglądania filmów, czy przeglądania internetu, a także tworzenia i zapisywania tekstu oraz prowadzenia prezentacji. Zaletą urządzenia jest także większa ilość złączy w obudowie.  Natomiast telefon posiada zdecydowanie mniejszy ekran, gdyż przeznaczony jest głównie do komunikacji dzięki modułowi GSM. Jego wymiary dostosowane są do przechowywania w torebce i kieszeni. Telefon nie daje możliwości wykonywania tak zaawansowanych działań, jak tablet, czy laptop. Telefon ze względu na intensywność użytkowania wymienia się częściej niż inne urządzenia. Wyposażony został z słabszą baterię, dlatego wymaga częstszego ładowania. Nie daje możliwości podłączenia zewnętrznych akcesoriów.

Sprzedaż tabletów na przestrzeni lat

Od pojawienia się na rynku tabletów ich sprzedaż nieustannie rosła, osiągając maksymalną ilość w 2014 roku. Od tego momentu notuje się systematyczny spadek popytu na tego rodzaju urządzenia. Od roku 2020 sprzedaż tabletów nieustannie rośnie, osiągając wyjątkowy skok sprzedażowy o 189,6%. Powodem takiej sytuacji była zapewne pandemia COVID – 19 i praca zdalna większości społeczeństwa. Tablet umożliwiał funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, szczególnie po zakupie do niego klawiatury.  

Zalety zakupu tabletu

Atutem tabletów jest możliwość swobodnego surfowania po internecie, a także oglądania filmów bez nadmiernego nadwyrężania wzroku ze względu na większy ekran. Posiada on funkcję zapisu tekstu, co jest istotne dla osób studiujących, które w trakcie wykładu chcą zapisać notatkę. Kolejną zaletą urządzenia jest niewielki rozmiar, umożliwiający zabranie sprzętu wszędzie i korzystanie z niego w każdej sytuacji z powodu niezwykle prostej obsługi. 

Wady zakupu tabletu

Podstawowym powodem wątpliwości przy zakupie tabletu jest brak możliwości wykonywania na urządzeniu zaawansowanych działań, polegających na obsłudze niektórych programów. Urządzenie należy często ładować ze względu na krótki czas pracy baterii. Cena nie zachęca do nabycia urządzenia, gdyż w stosunku do funkcji laptopa czy smartfona jest ona wysoka. 

Czy tablety znajdą swoich nabywców w przyszłości?

Tablet jest urządzeniem dla osób, które często są w podróży, gdyż jest niewielki i łatwy w transporcie. Natomiast trudno przewidzieć, czy zostaną one wycofane z rynku w przyszłości, gdyż przedłużanie się sytuacji izolacji ludzi z powodu pandemii może spowodować skokowy wzrost sprzedaży tego rodzaju sprzętu. Producenci w celu spełnienia oczekiwań swoich klientów zaskoczą ich tabletem tańszym i wyposażonym w nowe funkcje. A może tablety zostaną całkowicie wyparte z rynku przez nowe urządzenia, wyposażone w więcej funkcji niż nadal popularne tablety? Wszystko przed nami!