Wiele użytkowników komputerów nie wie o ich istnieniu, a spora część uważa, że ich stosowanie jest niepotrzebne. Takie podejście jest niewłaściwe i może prowadzić do utraty efektów pracy, z powodu chwilowego zaniku zsiadania. To właśnie zasilacze UPS zabezpieczają komputery przed tego typu sytuacjami. Czym jest zasilacz UPS, dlaczego jest tak ważny i jakie są jego najczęstsze usterki?

Obecnie komputery są wykorzystywane w praktycznie każdej pracy w różnego rodzaju dziadzinach przemysłu i nie tylko. Wiele prac, które wykonują komputery, wymaga od nich sporej mocy obliczeniowej i niezawodności. Dlatego w wielu przypadkach niezbędne jest inwestowanie w nowoczesne i drogie podzespoły, które zapewnią odpowiednią wydajność podczas pracy. Większość osób koncentruje się na zakupie wydajnego komputera, wyposażonego w najnowsze podzespoły i oprogramowanie a zapomina o bardzo ważnym elemencie, jakim jest zasilacz UPS

Dlaczego zasilacz UPS jest potrzeby?

Zasilacz UPS (Uninterruptible Power Supply) to urządzenie nazywane także zasilaczem awaryjnym, które odpowiada za utrzymanie zasilania urządzeń elektrycznych w sytuacji nieprawidłowości lub zaniku zasilania sieciowego. W obudowie zasilacza UPS znajduje się specjalny akumulator, który przechowuje energię elektryczną, niezbędną do zasilenia urządzeń w sytuacji zaniku zasalania sieciowego. Dzięki temu urządzenia podłączone do tego typu urządzenia mogą pracować nieprzerwanie bez względu na to czy dostają zasilanie z sieci, czy też nie. Jest to rozwiązanie niezbędne szczególnie w przypadku serwerów, przechowujących ważne dane, które muszą pracować stale i zaniki zasilania nie mogą doprowadzić do ich wyłączenia, ponieważ skutkowałoby to utratą danych i innymi problemami z tym związanymi. 

Cel działania zasilaczy UPS jest w każdym przypadku taki sam, jednak istnieją trzy podstawowe rodzaje zasilaczy UPS:

  • Zasilacze UPS offline – są to najtańsze i najprostsze konstrukcje, które monitorują poziom napięcia, a w wyniku zaniku zasilania uruchamiają przetwornicą zasilaną z akumulatora znajdującego się w zasilaczu. Jest to rozwiązanie mało popularne, głównie z powodu niskiego poziomu ochrony, jaki zapewniają. 
  • Zasilacze UPS line-interactive – jest to nieco zmodyfikowana konstrukcja, która monitoruje nie tylko napięcie zasilające, ale także częstotliwość oraz kąt przesunięcia fazowego. Dzięki temu zasilacz tego typu może zdecydowanie szybciej przełączyć źródło zasilania na akumulator, co jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż zasilacze offline.
  • Zasilacze UPS online w tego typu zasilaczach dokonywana jest dwukrotna konwersja napięcia zasilającego. Jest to konstrukcja zdecydowanie bardziej zaawansowana od poprzednich, zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również zdecydowanie droższa. Tego typu zasilacze UPS pobierają także sporo energii, dlatego stosuje się je głównie jako rozwiązania dla firm, w których niezbędne są najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Zasilacze UPS nie chronią jedynie przed zanikiem zasilania, ale także przez różnego rodzaju zniekształceniami napięcia czy groźnymi przepięciami. Tego typu sytuacje mogą nie tylko doprowadzić do utraty danych, ale także uszkodzić nieodwracalnie podzespoły urządzeń elektronicznych. Dlatego warto zainwestować w zasilacz UPS szczególnie w miejscach, w których używa się drogich urządzeń i serwerów, na których znajdują się ważne dane.

Najczęstsze usterki zasilaczy UPS

Zasilacze tak samo jak inne urządzenia elektryczne, mogą ulec awarii. Najczęstszą ich przyczyną są uszkodzenia ogniw zasilających. Na ich żywotność spory wpływ mają warunki, w jakich pracuje zasilacz UPS. Zarówno praca w wysokich, jak i niskich temperaturach będzie miała wpływ na szybkość zużycia ogniw w zasilaczu UPS. Często przyczyną awarii mogą być inne elementy zasilacza, a wtedy jego naprawa może polegać na wymianie kondensatorów, układów BGA, złączek, naprawie sekcji zasilania, połączeń obwodów drukowanych, naprawie uszkodzeń mechanicznych, układów stabilizacji, przetwornic, niezbędna może okazać się także wymiana procesorów, przewijanie transformatorów lub dławików czy też programowanie układów BIOS na nowo np. po wymianie uszkodzonych ogniw.

Naprawa zasilaczy UPS nie jest łatwą sprawą i wymaga sporej wiedzy, umiejętności oraz specjalistycznych narzędzi. Dlatego w przypadku awarii zasilacza UPS warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który prawidłowo zdiagnozuje usterkę i dokona niezbędnych napraw, aby zasilacz UPS mógł działać w pełni sprawnie.