System operacyjny jest niezbędnym oprogramowaniem, które umożliwia zarządzanie całym komputerem, tabletem czy smartfonem. Bez niego każdy sprzęt staje się bezużyteczny. Warto zatem wiedzieć, co to jest system operacyjny, za co odpowiada oraz kiedy konieczna będzie jego instalacja.
Za co odpowiada system operacyjny w komputerze?
System operacyjny to wirtualne środowisko programów tworzące bazową platformę programową. Dzięki temu możliwe jest działanie innych zainstalowanych aplikacji oraz programów w systemie. System operacyjny to podstawowy program, który jest odpowiedzialny za zarządzanie procesami w komputerze. Pozwala na wykonywanie kilku zadań jednocześnie, zapewniając jednolitość. Poszczególne zadania są zsynchronizowane między sobą, a system operacyjny jest odpowiedzialny za komunikację pomiędzy poszczególnymi działaniami. Dodatkowo kompleksowo zarządza plikami oraz połączeniami z siecią. System umożliwia również instalowanie nowych programów czy gier komputerowych tak, aby użytkownik w pełni mógł korzystać z potencjału danego komputera.
System operacyjny wykonuje konkretne zadania, można do nich zaliczyć m.in.:
– zarządzanie zasobami komputera, czyli całość wykonywanych procesów;
– kontrolowanie i przypisywanie pamięci;
– komunikacja pomiędzy procesami;
– odpowiedzialność za obsługę sprzętu;
– zarządzanie i komunikacja z urządzeniami zewnętrznymi.
To właśnie system operacyjny decyduje o bezpieczeństwie danych na komputerze, a także ma wpływ na to, jakie oprogramowanie może zostać uruchomione. Brak systemu operacyjnego sprawia, że dany sprzęt jest całkowicie bezużyteczny.
Kiedy wymagana jest instalacja systemu operacyjnego?
System operacyjny może ulec awarii. Najczęściej jest to spowodowane kumulacją błędów głównych składników systemu bądź sterowników. Usterka może być także spowodowana wirusami, nieprawidłowym działaniem zainstalowanych aplikacji czy też uszkodzeniami podzespołów np. pamięci RAM lub dysku twardego. W sytuacji, kiedy system operacyjny pracuje bardzo wolno, długo się uruchamia, zawiesza się bądź nie działają różne funkcje, oznacza to, że konieczna będzie instalacja nowego systemu operacyjnego. Innym sygnałem może być częste resetowanie się komputera, nieotwierające się programy, systematyczne uruchamianie się procesu naprawy systemu bądź wyświetlenie komunikatów o błędach, tzw. bluescreenów.
Jak bezpiecznie zainstalować system operacyjny w komputerze?
Przed rozpoczęciem instalacji należy sprawdzić, czy komputer jest certyfikowany do pracy z nowym systemem operacyjnym. Warto upewnić się także, czy zasoby sprzętowe spełniają wymagania instalacyjne. Dodatkowo dobrze jest przeprowadzić skanowanie antywirusowe oraz wykonać kopię zapasową wszystkich danych osobistych. W dalszej kolejności należy pobrać instalator i wgrać na pendrive. Instalacja systemu wymaga wskazania w BIOS bądź UEFI urządzenia rozruchowego. Po uruchomieniu urządzenia otworzy się asystent, który poprowadzi przez kolejne kroki.
Dlaczego warto zlecić instalację serwisowi komputerowemu oraz który system jest lepszy?
Instalacja systemu operacyjnego nie jest trudnym zadaniem, jednak warto polecić ją specjalistom. Wgranie nowego systemu może być spowodowane usterką innych podzespołów, co w pierwszej kolejności wiąże się z koniecznością ich naprawy, aby sprzęt działał sprawnie. Dodatkowo profesjonalny serwis komputerowy zadba o prawidłowość całej instalacji oraz zabezpieczenie danych, ponadto na życzenie klienta zainstaluje dodatkowe programy, np. program antywirusowy czy pakiet MS Office.
Polecane systemy operacyjne do komputerów
Systemy operacyjne dedykowane komputerom to:
Microsoft Windows – niewątpliwie to najpopularniejszy system operacyjny. Jego główną zaletą jest powszechność oraz przystępny interfejs. Charakteryzuje się szeroką kompatybilnością z oprogramowaniem, przejrzystą komunikacją z użytkownikiem oraz dbałością o bezpieczeństwo danych. System operacyjny Windows został stworzony z myślą o szerokim zastosowaniu, stąd też idealnie sprawdzi się zarówno w pracy biurowej, jak i podczas obsługi sieci czy gier wideo.
Mac OS – system operacyjny firmy Apple, który jest instalowany na urządzeniach tej marki. Uważany jest za jeden z bardziej stabilnych systemów, gdyż powstał dla konkretnej linii produktów. System jest niezwykle funkcjonalny, jednak działa wyłącznie a urządzeniach firmy Apple.
Linux – jest darmowym systemem operacyjnym. Cechuje się kompatybilnością oraz elastycznością. Jego obsługa jest nieco trudniejsza niż Windows czy Mac OS. Zapewnia szerokie możliwości konfiguracyjne systemu operacyjnego. Jednak nie jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników. Idealnie sprawdzi się w przypadku miłośników informatyki.
Wybór odpowiedniego systemu operacyjnego w dużej mierze uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Niemniej jednak instalację warto zlecić specjalistom z serwisu tak, aby mieć pewność, że komputer będzie w pełni sprawny. Sprawdź na naszym blogu, czym się kierować podczas wyboru oprogramowania dla komputerów All In One.