Obecne telewizory mają zdecydowanie więcej wspólnego z komputerami niż telewizorami sprzed kilkunastu lat. Zapewniają znakomitą jakość obrazu, rozdzielczość 4K, doskonałą kolorystykę, szybkie odświeżanie obrazu i wiele więcej. Dzięki zastosowaniu matrycy LED telewizory mogą być bardzo cienkie, co umożliwia produkcję urządzeń o sporych przekątnych ekranu. Współczesne telewizory to już nie tylko odbiorniki, które pozwalają na oglądanie telewizji. Dzięki możliwości połączenia się z domową siecią WiFi, staja się one domowym centrum rozrywki i dają wiele możliwości.

Tak skomplikowana i zaawansowana konstrukcja ma też wiele wad. Awaryjność poszczególnych podzespołów jest zdecydowanie większa niż w przypadku np. starszych telewizorów kineskopowych. Dawniej, aby naprawić telewizor, wystarczyła podstawowa wiedza umiejętności oraz walizka narzędzi a samą naprawę można było przeprowadzić u klienta w domu. Niestety większość współczesnych telewizorów to tzw. jednorazówki, które w przypadku poważniejszego uszkodzenia nie nadają się już do niczego. Istnieje jednak możliwość naprawy poszczególnych podzespołów np. płyty głównej. Jednak jest to trudny i skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz sprzętu, które zapewnia tylko profesjonalny serwis.

Objawy uszkodzenia płyty głównej telewizora

Obecnie stosowana technologia produkcji telewizorów oraz zastosowane w nich podzespoły wymagają od serwisantów zupełnie innego podejścia. Do prawidłowej diagnozy usterki nie wystarczy zwykły uniwersalny miernik, a przenośna, transformatorowa lutownica nie przyda się do niczego, a może jedynie uszkodzić delikatne elementy. Płyty główne nowoczesnych telewizorów są bardzo zaawansowane technologiczne a elementy, z jakich się składają, są coraz mniejsze. Producenci specjalnie konstruują je w taki sposób, aby były jednorazowe, a ich naprawa nieopłacalna.

Wymiana całej płyty głównej to spory koszt, często nieopłacalny. Jednak dobrze wyposażone serwisy mogą bez problemu poradzić sobie z takimi usterkami, wymieniając tylko te elementy, które uległy uszkodzeniu, bez potrzeby zakupu nowej płyty głównej. Elementy, które ulegają najczęściej uszkodzeniu to w większości procesory i układy scalone montowane na płycie głównej w technologii BGA lub SMD. Oryginalnie są one montowane na płycie przez automaty. Jednak w odpowiednich warunkach serwisowych możliwa jest wymiana uszkodzonego układu BGA lub SMD przy użyciu specjalistycznych urządzeń i zachowując najwyższą dokładność.

Każda wymiana układu czy inna ingerencja zakończona jest endoskopową inspekcją, która wyklucza błędne lutowania układów. Układy montowane na płycie głównej telewizora mogą mieć wymiary kilku milimetrów, a ich wyprowadzenia mogą być cieńsze od ludzkiego włosa, dlatego naprawa możliwa jest tylko w odpowiednich warunkach oraz przy zastosowaniu specjalistycznych urządzeń. Często uszkodzeniu ulega jedynie jakiś niewielki, pojedynczy układ na płycie głównej, który paraliżuje pracę całego urządzenia. Dlatego w razie awarii warto oddać telewizor do profesjonalnego serwisu. Często okazuje się, że mimo wszystko naprawa nie jest zbyt kosztowna i telewizor może działać prawidłowo jeszcze wiele lat. Nie w każdym przypadku naprawa płyty głównej telewizora jest możliwa, jednak jeśli istnieje taka możliwość, warto z niej skorzystać, ponieważ jest to najbardziej opłacalne wyjście. 

Jak rozpoznać uszkodzenie płyty głównej?

Płyta główna jest tak naprawdę łącznikiem wszystkich najważniejszych elementów nowoczesnego telewizora. Uszkodzenie płyty głównej telewizora może objawiać się bardzo różnymi problemami m.in.:

  • niewykrywaniem podłączonych urządzeń,
  • restartowaniem się telewizora,
  • samoistną zmianą ustawień lub pamięci kanałów
  • innym niestandardowym zachowaniem.

W takich przypadkach warto zasięgnąć porady specjalistycznego serwisu, aby znaleźć przyczynę tych problemów.