BIOS, czyli Podstawowy System Wejścia i Wyjścia (Basic Input Output System) jest jednym z pierwszych i najważniejszych programów, z jakich korzystają współczesne komputery i laptopy. To do jego zadań należy zarządzanie wszystkimi podstawowymi urządzeniami komputera, w tym sterowanie płytą główną jeszcze przed uruchomieniem się systemu operacyjnego. Usterki i uszkodzenia BIOS mogą prowadzić do wielu problemów z urządzeniem – system nie będzie mógł się uruchomić, jeśli BIOS nie działa prawidłowo. Co robić w takiej sytuacji?
Możliwe objawy uszkodzenia BIOS w komputerze
Niezależnie od tego, czy korzystasz z laptopa czy komputera stacjonarnego, BIOS jest niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia. Jego ewentualne uszkodzenia i usterki utrudnią więc uruchomienie się komputera, pokazując błędy jeszcze przed uruchomieniem się systemu operacyjnego. Komunikaty o błędach BIOSu mogą być różne w zależności od sprzętu, ale najczęściej są widoczne w formie:
- braku wyświetlenia żadnego obrazu (pomimo słyszanego dźwięku uruchomienia się komputera),
- całkowitego niewłączania się sprzętu,
- zatrzymania uruchamiania na etapie napisów startowych,
- wyświetlenia czarnego tła z błędem BIOS,
- sygnałów dźwiękowych i wizualnych podczas uruchamiania się komputera, a następnie ponownego wyłączenia się sprzętu.
BIOS zarządza dostępem do zasobów komputera i choć po uruchomieniu się systemu operacyjnego nie spełnia już tak ważnej roli, na poziomie uruchamiania się sprzętu jest kluczowy. Zapisany na kościach pamięci Flash jest odczytywany wyłącznie wtedy, gdy jego działanie jest niezbędne do pracy komputera. Niektóre uszkodzenia BIOS mogą być odwrócone i naprawione poprzez odpowiednie uruchomienie komputera, jednak w trudnych przypadkach zdarza się, że konieczne jest całkowite wylutowanie kości pamięci z BIOSem i jej ponowne zaprogramowanie.
Naprawa BIOS w laptopie lub komputerze
Przyczyny awarii BIOSu to najczęściej nieudana aktualizacja systemu, samoczynne uszkodzenie się systemu lub uszkodzenie przez użytkownika, spotykane najczęściej w sprzętach, których użytkownicy lubią samodzielnie kombinować w ustawieniach systemowych i sprzętowych. W zależności od tych przyczyn i skutków uszkodzenia BIOS, jego naprawa może wymagać mniej lub bardziej skomplikowanej interwencji, którą nie każdy użytkownik będzie w stanie przeprowadzić samodzielnie. Te najłatwiejsze, wymagające jedynie zastosowania procedury Crisis Bios Recovery można przeprowadzić najczęściej bazując na dostępnych w sieci instrukcjach. Nie jest to łatwe, ale jeśli laptop się uruchamia i zatrzymuje na informacji o błędzie BIOS lub przy uruchamianiu systemu, istnieje szansa na przywrócenie sprawności sprzętu. W przeciwnych wypadkach konieczne może być programowanie układów BIOS.
W ramach usługi programowania układów BIOS po usterce, kość pamięci FLASH z zainstalowanym BIOS zostaje usunięta z laptopa i umieszczona w programatorze w celu zainstalowania nowego, sprawnego BIOSu odpowiedniego dla danego modelu komputera lub laptopa. Po zaprogramowaniu BIOS na nowo zdarza się, że nie wszystkie funkcje komputerowe działają prawidłowo, najczęściej ze względu na wyzerowanie się numerów seryjnych i kodów regionalnych zapisanych w systemie. W przypadku takim konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej instalacji z pomocą narzędzi producenta w celu przywrócenia komputera do działania oczekiwanego przez użytkownika.
Opcja programowania układów BIOS pozwalająca na przywrócenie sprawności uszkodzonego sprzętu komputerowego wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności oraz dostępu do pewnych narzędzi. Z tego też względu zawsze warto pozostawić ją w rękach specjalistów. Nasi serwisanci wśród napraw komputerów zajmują się także programowaniem układów BIOS tam, gdzie nie skutkuje przeprowadzenie Crisis Bios Recovery lub gdy komputer nie uruchamia się w ogóle.