Naprawiacie samodzielnie własnego laptopa? Nie boicie się uszkodzić sprzętu zanim rozpoczniecie jakąkolwiek naprawę? Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam zrozumieć dlaczego samodzielna naprawa sprzętu nie jest taka prosta jak się wydaje oraz jakie niesie ze sobą zagrożenia dla Waszych laptopów.

Jakie usterki można naprawić samodzielnie?

Poniżej opiszemy najpopularniejsze „usterki” laptopów, które Wy, jako ich użytkownicy możecie próbować je sami naprawiać niosąc tym samym zagrożenie dla poprawnego działania sprzętu. Kilka podstawowych napraw, które możecie wykonać sami posiadając odpowiednią wiedzę to:

  • czyszczenie radiatorów i wnętrza laptopa z kurzu,
  • wymiana past termoprzewodzących
  • bądź podmiana np. zalanej klawiatury.

Do podstawowych napraw zaliczymy też:

  • wymianę lub dołożenie dysku twardego,
  • pamięci RAM
  • bądź wykonanie diagnozy uszkodzenia matrycy lub taśmy łączącej ją z płytą główną.

Jeśli przystępujecie do działania PAMIĘTAJCIE – zaopatrzcie się w opaskę antystatyczną, która pozwoli bezpiecznie rozkręcić Wasz sprzęt tak aby uniknąć przepięć elektrycznych, które mogą uszkodzić płytę główną co poskutkuje przymusem wymiany laptopa na nowy. Jak powszechnie wiadomo możecie zakupić sprężone powietrze do czyszczenia wnętrza laptopa, jednak nie tędy droga.

Aby dokładnie pozbyć się kurzu musicie rozkręcić całą obudowę i najlepiej wyjąć radiatory tak aby wydmuchać je całkowicie poza obudową. W ten sposób unikniecie stworzenia się „kłębów” kurzu wewnątrz laptopa. Przy okazji wykonywania tej czynności możecie wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze lub karcie graficznej, ale UWAGA! Przy odkręcaniu i dokręcaniu procesora oraz rur ciepłowodów uważajcie aby ich nie wygiąć oraz nie uszkodzić chipsetu poprzez zbyt mocne dokręcenie całości do płyty głównej.

W przypadku kiedy podejrzewacie, że klawiatura Waszego laptopa kwalifikuje się do wymiany np. w skutek zalania jej musicie ostrożnie obchodzić się podczas wypinania oraz podpinania nowej. Maleńkie zatrzaski, które trzymają taśmę przewodzącą są bardzo podatne na uszkodzenia więc jeśli pociągniecie je zbyt mocno to uszkodzicie nawet nowiutką taśmę w klawiaturze.

Dysk twardy – zdiagnozujecie go dzięki ogólnodostępnym programom do diagnostyki dysków HDD oraz SSD. Podczas wymiany uważajcie aby delikatnie wysuwać dysk z kieszeni w obudowie – tak abyście nie uszkodzili pinów, które odpowiadają za poprawne połączenie dysku z jednostką centralną. Jeśli uda się Wam sprawnie wymienić dysk ZAPAMIĘTAJCIE aby sprawdzić dwa razy czy jest dobrze zamocowany oraz zablokowany np. poprzez śruby mocujące.

W przypadku podmiany pamięci RAM trzymajcie się tych samych zasad, którymi powinniście kierować się podczas wymiany dysku. Uważajcie na delikatne zatrzaski mocujące kości pamięci operacyjnej oraz pamiętajcie o montowaniu jej z odpowiednim wyczuciem, ponieważ łatwo możecie uszkodzić całą płytę główną.

Ostatnią, ale jakże spędzającą sen z Waszych powiek naprawą do wykonania jest diagnoza oraz ewentualna wymiana taśmy matrycy w laptopie. O ile uszkodzenia mechaniczne matrycy zauważycie bez problemu np. jeśli pęknie Wam ekran to uszkodzenia taśmy charakteryzować będą się przebarwieniami bądź nie zawsze będziecie w stanie zobaczyć cokolwiek na ekranie. Objawem uszkodzonej taśmy matrycy będzie jej czasowe działanie lub nie działanie w wyniku poruszania klapą laptopa. Jeśli wymieniacie samodzielnie taśmę matrycy musicie uważać tak jak w przypadku wszystkich taśm mocujących peryferia laptopa aby nie uszkodzić slotu ani zaczepów, które trzymają ową taśmę.

Na koniec zbierzmy informacje, które powinniście zapamiętać. Zabieracie się za samodzielną naprawę laptopa? To świetnie, ale zapamiętajcie, że zawsze powinniście używać opaski antystatycznej aby uniknąć wyładowań elektrycznych oraz zaopatrzcie się w podstawowe narzędzia takie jak mały śrubokręt, pęseta czy lupa. Jeśli dodacie tego podstawową wiedzę o naprawie z pewnością odniesiecie sukces i pochwalicie się znajomym, że sami naprawiliście swojego laptopa!