Dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić jakiejkolwiek pracy bez pomocy komputera. Są podstawowym narzędziem niemal w każdym miejscu, również we własnym gospodarstwie domowym. Aby służył jak najlepiej trzeba o niego należycie dbać, tak jak o każdy sprzęt, który podlega systematycznej eksploatacji. Oto kilka najważniejszych sposobów, które powinny sprawić, że nasz komputer będzie długo działał bez zarzutu.

Utrzymywanie sprzętu w należytej czystości

sprzątanie komputeraPierwszą i najważniejszą zasadą jest wypracowanie prawidłowych nawyków korzystania z komputera, które będą się przekładały na utrzymanie sprzętu w należytej czystości. Być może to pozornie oczywista czynność, ale w praktyce bywa z nią różnie. Właściwie od najwcześniejszych lat, kiedy dzieci zaczynają się uczyć obsługi komputera, warto zwracać uwagę, w jaki sposób obchodzą się z urządzeniem. Ważne, aby nie spożywać posiłków przy jednoczesnym używaniu komputera, ponieważ wszelkie okruchy oraz klejące, rozlane płyny są bardzo trudne do usunięcia i wpływają na żywotność sprzętu. Ponadto, jest to nawyk mało estetyczny i higieniczny, a zostawiony, zalegający brud na komputerze bardzo szybko przedostaje się do podzespołów, powodując ich przegrzewanie. Podobna kwestia dotyczy kurzu.

Niestety zarówno komputer stacjonarny jak i laptop powinny być systematycznie przeglądane pod kątem zalegającego kurzu we wnętrzu i w konsekwencji czyszczone. Jeżeli dopuści się do dużego zaniedbania, sprzęt zaczyna spowalniać aż może ulec awarii, co w konsekwencji może prowadzić do naprawy komputera stacjonarnego lub laptopa. Aby zminimalizować ryzyko występowania tego zjawiska dobrze jest przechowywać nieużywany i wyłączony laptop w ochronnej torbie, najlepiej z dala od miejsca spożywania posiłków. Komputer stacjonarny czyści się w zasadzie tak jak każdy sprzęt użytku domowego – należy go odkurzyć i wytrzeć. Warto w tym celu zaopatrzyć się w specjalne środki i narzędzia czyszczące, które można zakupić w sklepach z akcesoriami komputerowymi.

Porządek na dyskach i w systemie

Poza utrzymaniem w czystości obudowy komputera oraz miejsca, w którym się znajduje, należy się również zainteresować jego wnętrzem, a dokładniej oprogramowaniem. Najbardziej popularnym środowiskiem jest system Windows, który posiada swoje wady i zalety. Każda wersja tego oprogramowania posiada specjalne narzędzia do administrowania, które służą między innymi do porządkowania dysku czy wykonania kopii zapasowej. Jeżeli na komputerze nadal znajdują się programy, których się od dawna nie używa należy je usunąć, a aktualnie używane – systematycznie aktualizować. Jest to szczególne ważne w przypadku codziennego użytkowania przeglądarki internetowej, której poprawne działanie wymaga aktualnego oprogramowania.

Dysk twardy komputera również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu można skorzystać ze wspomnianych, systemowych narzędzi, służących do oczyszczania ze zbędnych plików albo defragmentacji plików, które stanowią pozostałość po dawnych programach. W przypadku systemu Windows takie zachowawcze utrzymywanie porządku jest niezmiernie ważne, ponieważ automatyczne aktualizacje potrafią z czasem mocno spowolnić komputer, a w najgorszym wypadku spowodować nieodwracalne zmiany, przez co straci się dostęp do jakiś ważnych plików.

Zainstalowane legalne oprogramowanie

błąd systemuPonieważ praktycznie każdy komputer jest dziś nieustannie podłączony do sieci internetowej, bardzo ważne jest zadbanie o aktualny program antywirusowy. Wiele złośliwych aplikacji w postaci wirusów czy tak zwanych robaków potrafi skutecznie spowolnić nasz komputer, a poza tym stanowi zagrożenie dla przechowywanych danych wrażliwych.

Świadome i bezpieczne korzystanie z komputera to również gwarancja zachowania sprzętu w jak najlepszej kondycji. Warto zwrócić uwagę czy witryny oraz gry i aplikacje, które używamy, pochodzą ze sprawdzonego, legalnego źródła. Wówczas mamy pewność, że komputer nie zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które może skutecznie zniszczyć używany sprzęt.

Dodatkowe chłodzenie

Wraz ze starzeniem się podzespołów, komputer zaczyna się co raz bardziej nagrzewać, co skutkuje spowolnieniem jego pracy, a w ostateczności może doprowadzić do uszkodzenia. Warto pomyśleć o zainstalowaniu dodatkowego wentylatora, który nie tylko będzie dodatkowo oczyszczał wnętrze urządzenia z zalegającego kurzu, ale również chłodził pracujący dysk twardy czy kartę graficzną. Są to elementy, które najczęściej ulegają awarii w skutek braku systematycznej konserwacji czy właśnie zbyt wysokiej temperatury otoczenia komputera. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza przy aktualnych urokach pogodowych, kiedy okres letni potrafi być bardzo upalny, a wnętrze nie jest klimatyzowane.

Profesjonalna pomoc

Wszystkie wymienione powyżej sposoby są na pewno warte przestrzegania, aby jak najlepiej zadbać o wysoką wydajność pracy posiadanego komputera. Jednakże, jeśli się jest mało zaawansowanym użytkownikiem komputera, samodzielne dokonanie pewnych czynności konserwacyjnych może sprawić trudność. Wówczas warto powierzyć swój sprzęt zaufanemu serwisowi, takiemu jak nasz,  który zadba o profesjonalne odświeżenie i jego poprawne funkcjonowanie.