Wybór oprogramowania jest niezwykle ważnym elementem podczas zakupu sprzętu komputerowego. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka systemów, które możemy wybrać. Najpopularniejsze z nich cieszą się bardzo dużą sprzedażą, a wśród nich znajduje się jeden, bezpłatny. Czy warto decydować się na alternatywne rozwiązania? Sprawdźmy jak tematyka systemów komputerowych wygląda w praktyce.

Dobór oprogramowania komputerowego – czym się kierować?

Wybierając odpowiednie oprogramowanie musimy zadać sobie pytanie, do czego tak naprawdę sprzęt jest nam potrzebny. Jeżeli komputer będzie użytkowany w warunkach domowych do drobnych prac i przeglądania Internetu – nie warto inwestować w drogie systemy, których użytkownik nie będzie w stanie wykorzystać. Decydując się na zakup komputera musimy dokonać takiego wyboru, ponieważ bez oprogramowania sprzęt będzie bezużyteczny. Warto wiedzieć, że kupując urządzenia firmy Apple dostajemy system wraz z urządzeniem, który narzucony jest odgórnie przez producenta. Jednak nie będziemy rozwijać tego tematu. 

Najpopularniejszym oprogramowaniem, które instalowane jest w komputerach użytkowych jest system Windows. To ogólnoświatowy pionier, który swoją markę podbił niemalże wszystkie urządzenia począwszy od komputerów stacjonarnych, a kończąc na niewielkich urządzeniach mobilnych. Windows występuje w wielu wersjach, jednak najpopularniejsze z nich to Home oraz Professional. Drugim systemem, który możemy wybrać podczas zakupu komputera jest DARMOWY system Linux, którego odmian możemy naliczyć niemalże kilkadziesiąt. Warto wiedzieć, że oprogramowanie Linux udostępniane jest na licencji Open Source, dzięki czemu posiadając wiedzę z zakresu programowania możemy dostosować system do własnych upodobań.

System Windows – zalety i wady

Nie ulega wątpliwości, że system ten jest jednym z najpopularniejszych, który instalowany jest na urządzeniach. Wynika to z tego względu, że nie istnieją inne dobre alternatywy dla tego rozwiązania. Wybierając wersję systemu należy ją dopasować do wymagań użytkownika. Jeśli jesteśmy zwykłym „zjadaczem chleba” to bez problemu możemy zainstalować wersję Windowsa Home i cieszyć się sprawnym komputerem. Dla użytkowników bardziej zaawansowanych polecam instalację Windowsa Professional, który posiada większe możliwości w zakresie konfiguracji interfejsu, sieci oraz instalacji dodatkowego oprogramowania.

Windows lepiej sprawdza się przy grach

System Windows dużo lepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy komputer wykorzystujesz przede wszystkim do gier. Jest tak dlatego, że większość najbardziej atrakcyjnych tytułów na rynku ma wymagania techniczne, którym najlepiej sprosta właśnie Windows. Nie potrzebujesz dodatkowego oprogramowania i sterowników, których instalacja wymaga odrobiny wiedzy i czasu, tak jak byłoby to w Linuxie.

Na systemie Windows możesz korzystać z pakietu Adobe

Jedną z zalet systemu Windows jest ogólnodostępność zewnętrznego oprogramowania oraz kompatybilność z większością peryferii zewnętrznych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że decydując się na Windowsa dostajemy zupełnie darmowe aktualizacje, które usprawniają pracę i optymalizują występujące procesy. Jeśli zatem często korzystasz z aplikacji Adobe, koniecznie pozostań przy Windowsie. Korzystanie z aplikacji na systemie Linux teoretycznie nie jest możliwe. W praktyce być może istnieje na to pewna szansa, lecz zapewne wymaga pewnej dozy pomysłowości.

Windows lepiej radzi sobie z drukowaniem i skanowaniem

Dzieje się tak m.in. dlatego, że producenci w większości dbają przede wszystkim o zapewnienie sterowników dostosowanych do systemu Windows, niekiedy zapominając o Linuxie. Oznacza to, że nie wszystkie modele drukarek mogą w tym systemie działać w pełni prawidłowo. Zdarza się również, że w Linuxie nie da się korzystać z opcji skanowania. Z kolei system Windows tego typu problemów na ogół nie przysparza, będzie zatem lepszym wyborem jako system biurowy.

Windows irytuje użytkowników aktualizacjami

Na temat aktualizacji systemu Windows powstały już setki, jeśli nie tysiące memów, co zasadniczo nikogo nie dziwi. Aktualizacja z założenia ma poprawiać wydajność systemu, pomagać w codziennym użytkowaniu, a  tymczasem… Irytujące, niedające się usunąć aplikacje nierzadko dodatkowo obciążają procesor, a do tego pomimo wyłączenia śledzenia w ustawieniach, najprawdopodobniej wciąż gromadzą i wysyłają do firmy Microsoft dane na temat sposobu użytkowania komputera. Krótko mówiąc, twórcy systemu zupełnie inaczej niż zwykli użytkownicy definiują słowo “prywatność”.

Windows jest bardziej narażony na ataki

Podobno zabezpieczenia wbudowane w system Windows są nieco lepsze niż kiedyś, nadal jednak zapewne będzie słychać głosy o tym, że warto tę ochronę wesprzeć dodatkowym oprogramowaniem antywirusowym. Najlepiej płatnym. Jest to dosyć duży minus, jako że darmowe wersje najpopularniejszych oprogramowań na ogół oferują dosyć ograniczoną ochronę, niejako zmuszając odbiorców do zakupu rozszerzenia. Dodatkowo też, programy te nierzadko obciążają system swoimi skanerami.

System Linux – wady i zalety

Linux jest darmowym oprogramowaniem Open Source, które stale modyfikowane jest przez entuzjastów informatyki. Mamy tu do czynienia z profesjonalnym systemem, który nawet podczas instalacji może sprawić nie lada problem nawet doświadczonej osobie. Aby go obsługiwać musimy posiadać dość szeroką wiedzę chociażby z zakresu programowania. Linux posiada zupełnie inny interfejs w stosunku do Windowsa.

Linux – najlepszym rozwiązaniem dla programistów

Zaletą Linuxa na pewno jest możliwość jego personalizacji oraz rodzaj licencji – darmowy. Mimo tego, instalacja tego oprogramowania jest znacznie bardziej skomplikowana, a dostępność zewnętrznych programów na tą platformę jest znacznie ograniczona. Oznacza to, że nie wykorzystamy go do pracy jako grafik komputerowy. Jednak w przypadku pracy jako programista Linux może okazać się rozwiązaniem niemalże idealnym ze względu na możliwość całkowitej personalizacji. Ciekawostką jest fakt, że są osoby, które na tak zwanym jądrze Linuxa stworzyły własne systemy komputerowe.

Linux sprawdzi się na komputerach o mniejszej mocy

Jeśli moc Twojego komputera nie pozwala na takie ekscesy, jak nowoczesne oprogramowanie, Linux sprawdzi się tutaj całkiem dobrze. Wszystko dzięki znacznie mniejszym wymaganiom technicznym. Dlatego też jest to system, który z powodzeniem sprawdzi się w przypadku odbiorców, którzy korzystają z komputera głównie w celu napisaniu artykułu, przejrzenia poczty lub obejrzenia ulubionego serialu.

W Linuxie możesz dowolnie wybierać aktualizacje

W przeciwieństwie do systemu Windows, to Ty decydujesz, kiedy i jaką aktualizację chcesz zastosować. W niepamięć odchodzi również słynny niebieski ekran, który kosztuje przeciętnego odbiorcę 51 lat życia w oczekiwaniu na możliwość dalszego korzystania ze sprzętu. Aktualizacje w Linuxie trwają zaledwie kilka minut, a do tego możesz w tym czasie bez najmniejszych przeszkód nadal wykonywać swoje zadania.

Linux oferuje atrakcyjniejszą personalizację

Wielu użytkowników czuje się znacznie lepiej, gdy może dopasować wygląd systemu w pełni do własnych upodobań. I tutaj właśnie istotną przewagę ma Linux. Atrakcyjne motywy, ikony, tapety, a także możliwe skonfigurowanie wyświetlania informacji na temat systemu w bardziej atrakcyjny sposób to prawdziwa gratka.

Linux – brak kompatybilności z drukarkami i aplikacjami Adobe

Jeśli zaś chodzi o wady systemu Linux, możemy je szybko wywnioskować z opisanych powyżej zalet systemu Windows: Linux nie sprawdzi się w przypadku rozbudowanych gier, nie obsługuje aplikacji Adobe, a także nie jest kompatybilny z niektórymi modelami drukarek i skanerów. Poza tym jednak, na ogół użytkownicy Linuxa wypowiadają się na temat systemu w większości pozytywnie.

Linux czy Windows – co lepiej wybrać?

Dla zwykłego użytkownika lepszym wyborem będzie system Windows w wersji Home lub dla nieco bardziej zaawansowanych Professional. Pomimo sporej ceny będzie to najlepsze rozwiązanie ze względu na dostępność do darmowych aktualizacji, zewnętrznego oprogramowania, które jest kompatybilne oraz prostego interfejsu. Warto więc podjąć decyzję o instalacji właśnie tego systemu komputerowego, który jest najpopularniejszym na obecnym rynku informatycznym. Wybierajmy jednak tylko i wyłącznie sprawdzone źródła, z których można zakupić oryginalne oprogramowanie komputerowe. Jeśli natomiast zależy Ci na bezpieczeństwie danych przed cyberatakiem oraz szybszym działaniem komputera,  warto rozważyć oprogramowanie Linux. 

Niezależnie od tego, jaki system wybierzesz, możesz czasem natknąć się na problemy, których samodzielne rozwiązanie może być nieco kłopotliwe. A jeśli chcesz zmienić system, lecz nie masz pewności, jak to zrobić, możesz śmiało zajrzeć w tej sprawie do serwisu komputerowego Nano Serwis.

Aktualizacja: 31.03.2022 r.